POVIJEST KLUBA

Grad Vukovar je kroz svoju povijest imao vrlo bogatu sportsku povijest, a u tom sportskom dijelu gimnastika je imala važnu ulogu. Davne 1886. godine, dvanaest godina nakon osnivanja prvog sokolskog društva u Hrvatskoj, u Vukovaru je osnovan Srijemski sokol.

Srijemski sokol je, kao i ostala sokolska društva, bio nositelj raznih organiziranih događanja, koja su usmjeravana na buđenje i učvršćivanje nacionalne svijesti, te potvrđivanju nacionalnog identiteta.

Sokolska društva osim gimnastičkog vježbanja na spravama, sa spravama i bez sprava, uvode i druge sportske discipline: planinarstvo, biciklizam, tenis, nogomet, kuglanje, atletski skokovi, veslanje, plivanje, klizanje, sanjkanje, razne borilačke vještine. Gimnastika je zajedno sa ostalim sportovima prolazila razvojne faze i društvene promjene. Nakon Sokolskih društava, koja se ukidaju nakon drugog svjetskog rata, gimnastika se nastavlja u klubovima pod nazivom „Partizan“.

Jedno vrijeme djelovala su dva gimnastička kluba jedan u Vukovaru, a jedan u Borovu naselju. Sa djelovanjem prvo je prestao vukovarski gimnastički klub, dok borovski prestaje sa radom 1964. godine. Nakon toga, gimnastika se nastavila provoditi u školama. Vukovarske škole uvijek su dobro kotirale u regiji na gimnastičkim natjecanjima i u muškoj i u ženskoj gimnastici sve do
domovinskog rata.

Gimnastički klub Vukovar osnovan je 14. rujna 2006. godine u Vukovaru, točno nakon 120 godina od osnutka tjelovježbenog društva Srijemski Sokol Vukovar. Osnivanje kluba su pokrenuli zaljubljenici u gimnastiku, koji su bili svjesni potrebe za ovim bazičnom sportom.

 

Osnivači su: Ankica Paun, Đorđe Stojšić, Bosiljka Stojšić, Željka Gaćeša, Danijel Rehak, Janoš Kery, Tomislav Ruskaj, Petar Mlinarić, Lucija Špoljarić-Perhat, Ivan Penava i Davor Šijanović. Na osnivačkoj skupštini tada je Ankica Paun izabrana za predsjednicu kluba, Đorđe Stojšić za dopredsjednika kluba a Bosiljka Stojšić za tajnicu Gimnastičkog kluba Vukovar.

U samom vrhu uprave kluba nije bilo promjena, predsjednica Ankica Paun, dopredsjednik Đorđe Stojšić i tajnica Bosiljka Stojšić su na istim funkcijama od osnivanja kluba. Od osnivača, osim predsjednice, dopredsjednika i tajnice, neprekidno su članovi uprave Željka Gaćeša i Danijel Rehak.
U 2006. godini, prvoj godini postojanja kluba, nije bilo upisa novih članova obzirom da uvjeti za provođenje treninga nisu postojali.
Rad sa djecom se počeo odvijati 2007. godine kroz suradnju Gimnastičkog kluba Vukovar i profesora tjelesne zaštite i kulture Tomislava Ruskaja u osnovnoj školi Antuna Bauera, kao izvannastavna aktivnost.
Upisi članova su započeli u rujnu 2007.godine.
Tijekom školske godine 2007.-2008. klub je djelovao u sportskim dvoranama u osnovnim školama:
OŠ Antuna Bauera, OŠ Blage Zadre i OŠ Nikole Andrića. U počeku se treniralo na školskim spravama u školskim dvoranama.

U 2010. godini Gimnastički klub Vukovar od Grada Vukovara na korištenje dobija prostor bivše mjesne zajednice na Trpinjskoj cesti. Iako je to bio prostor koji nije bio obnovljen od ratnog razaranja i nije bilo grijanja, uprava Gimnastičkog kluba Vukovar je bila zadovoljna s tim, obzirom da taj prostor
nisu morali dijeliti s drugim korisnicima, te su mogli fiksno postaviti sprave koje su nabavljali. U ovom prostoru su se provodili treninzi za natjecateljske programe, dok su se rekreativni programi s djecom i dalje provodili u OŠ Antuna Bauera u Vukovaru i OŠ Blage Zadre u Borovu naselju.

U 2015. godini grad Vukovar ulaže sredstva u novu gimnastičku dvoranu i Gimnastičkom klubu Vukovar dodjeljuje novouređeni prostor od 300 m2 u sklopu sportske dvorane u Borovu naselju.
Klub oprema novi prostor svim spravama i napokon treninge provodi u odgovarajućim uvjetima.

Prvih deset godina postojanja kluba proteklo je u mukotrpnom radu i dokazivanju da gimnastika, majka svih sportova, zaslužuje svoje mjesto u gradu, te da je ulaganje u ovaj sport i klub, ujedno ulaganje u cjelokupan sport u gradu Vukovaru. Kao poticaj za rad i vježbanje gimnastičarkama kluba veliki motiv bila je mlada Martina Stojšić koja je deset godina trenirala gimnastiku u ZTD Hrvatski Sokol u Zagrebu do kraja 2006. godine. Martina je bila uzor svim mladim vježbačicama, a ujedno u to vrijeme najuspješnija gimnastičarka u cijeloj Slavoniji i Baranji, koja se natjecala u vrhunskom programu, te se od 2007 godine natječe za Gimnastički klub Vukovar. Martina predstavlja svoj grad
na državnoj i međunarodnoj gimnastičkoj sceni, a Rebecca Nikolina Stojšić osvaja prve bodove za Gimnastički klub Vukovar u Kupu Slavonije Baranje. Sestre Stojšić su svojim odličjima počele pisati povijest uspjeha Gimnastičkog kluba Vukovar.

Stručni tim Gimnastičkog kluba Vukovar

TRENERICE

 

  • Bosiljka Stojšić
  • Martina Stojšić
  • Tea Stojšić
  • Jelena Kiralj

SUTKINJE

 

  • Miljana Poznanović
  • Ela Kalentić
  • Nikolina Velikić
  • Petra Petričević
  • Dijana Andrašević
  • Lana Ernjaković
  • Aurora Ristović

UPRAVA, TRENERI I SUCI

Na Izbornoj Skupštini Gimnastičkog kluba Vukovar održanoj 11. rujna 2018. godine izabrano je slijedeće vodstvo kluba.

Osobe ovlaštene za zastupanje kluba
  • Ankica Paun Jarallah – predsjednica
  • Đorđe Stojšić – dopredsjednik
  • Bosiljka Stojšić – tajnica
Izvršni odbor
  • Ankica Paun Jarallah, predsjednica
  • Đorđe Stojšić, dopredsjednik
  • Sanela Andrašević
  • Kristina Poznanović
  • Martina Stojšić
Nadzorni odbor
  • Vedran Andrašević
  • Rebecca Nikolina Vignjević
  • Jelena Kiralj
Sud časti

Dragana Bijelić
Tea Stojšić
Ivana Kiralj

Likvidator

Bosiljka Stojšić

Statut Gimanstičkog kluba Vukovar

 

Statut